- Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei -

Forum Internetowe
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 19:28

Strefa czasowa UTC+02:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Post: 31 paź 2015, 6:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 mar 2014, 9:57
Posty: 13
Witam Wszystkich Serdecznie ,

Mam na imię Andrzej i zarejestrowałem się na tym forum już jakiś czas temu. Mieszkam niedaleko Szczecina dlatego też postanowiłem tutaj się podzielić moimi wypocinami. Jestem także zarejestrowany na forum Modelarstwo.info i głównie tam zdobywam wiedzę i doświadczenie co i jak.

Planuję zrobić makietę w skali H0. Epoka III/IV. Makieta będzie wykonana na modułach (skrzynkach gdyż nie są to moduły wg norm). Sterowanie cyfrowe taborem, rozjazdami semaforami etc. Sterowanie analogowe przewiduję tylko i wyłącznie na oświetlenie budynków, stacji oraz obrotnica. Jak będzie w między czasie to się okaże. Na razie założenie jest takie jak napisałem. Sterownie za pomocą z21 i myszy MM. Sterowanie taborem z tableta; starowanie rozjazdami, semaforami z komputera na większym monitorze, aby było wszystko bardziej czytelne.

Poniżej przedstawiam plan makiety.





Powoli kompletuję potrzebne tory .

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie

Andrzej


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
H0 Epoka III i IV, chociaz ostatnio i V/VI PKP


Na górę
Post: 31 paź 2015, 14:24 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2009, 13:43
Posty: 1629
Lokalizacja: Dolice
Witam
A jakie są rozmiary tej makiety?
W H0 to chyba będą spore. Z rysunku wynika, że będzie to makieta jednopoziomowa, czy tak?

_________________
wmac27 - Maciej
Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei
http://www.zkmk.org


Na górę
Post: 31 paź 2015, 15:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 mar 2014, 9:57
Posty: 13
Cytuj:
Witam
A jakie są rozmiary tej makiety?
W H0 to chyba będą spore. Z rysunku wynika, że będzie to makieta jednopoziomowa, czy tak?
Tak, jednopoziomowa. U "dołu" makiety chciałbym jeden moduł zrobić niższy tam umieścić most.

Rozmiary : 3840 X 3250



:)

_________________
H0 Epoka III i IV, chociaz ostatnio i V/VI PKP


Na górę
Post: 31 paź 2015, 18:08 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Witamy

Projekt robi wrażenie. Życzę powodzenia w realizacji.

Tory jakiej firmy znajdą się na makiecie?
Piszesz też, że ze względu na wielkość - skrzynki będą niestandardowe i nie będzie możliwości podłączenia się z innymi - znormalizowanymi modułami. Czy tory na dole twojego projektu (te po lewej stronie) mają jakieś przeznaczenie (np. plac załadunkowy, tory postojowe)?
Jeżeli nie to proponowałbym Ci wykonanie czoła tych właśnie skrzynek wg normy Fremo. Wówczas będziesz miał możliwość połączenia się innymi kolegami na imprezach. Możny by to też zrobić na łączeniu skrzynek torów szlakowych (te na dole rysunku).

Jutro podeślę Ci rysunek o co mi dokładnie chodzi.

Pozdrawiam
Gerard


Na górę
Post: 31 paź 2015, 20:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 mar 2014, 9:57
Posty: 13
Będę używał torów Roco line 2,1 mm .
Bardzo fajny pomysł aby tory postojowe po leeej stronie zrobić według norm aby można było się połączyć z innymi kolegami. Dzięki za podpowiedź. W sumie mógłbym wyprowadzić jakis dodatkowy tor do tego typu połączenia. .. ;)

_________________
H0 Epoka III i IV, chociaz ostatnio i V/VI PKP


Na górę
Post: 01 lis 2015, 10:41 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Na początku myślałem o takim rozwiązaniu.
Obrazek
Ma ono jednak (jak dla mnie) trzy zasadnicze wady:
1. Jeden z tych torów musiałby być bocznicą, wtedy dwa pozostałe byłyby torami szlakowymi.
2. Zwężenie pod nastawnią (zaznaczone strzałką) mocno ograniczone możliwości wykorzystania zaprojektowanego układu torowego.
3. Konieczność zmiany czoła pociągu na stacji, w celu wyjechania z twojej makiety.

Wpadłem jednak na inne rozwiązanie.
Obrazek
W tym przypadku mógłbyś podzielić szlak na dwie części i dzięki temu można by było podpiąć inne moduły, lub wykorzystując dolną część twojego układu i zrobić układ zamknięty o dużo większych rozmiarach.


Na górę
Post: 01 lis 2015, 15:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 mar 2014, 9:57
Posty: 13
No , to tam gdzie zaznaczyłeś będzie cięcie modułu. Zawsze można do tego dorobić skrzynkę i zakończyć ją wg norm i po temacie. Będzie wtedy można się "podpinać' do innych :)

A tutaj parę fotek z przymiarką . Zdjęcia troszkę zaciemnione, ale w rzeczywistości jest bardzo, bardzo jasno w pomieszczeniu.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
H0 Epoka III i IV, chociaz ostatnio i V/VI PKP


Na górę
Post: 01 lis 2015, 18:32 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
No super, że spodobał Ci się mój pomysł. Z tego co pamiętam mamy chyba jeszcze w klubie wolne profile czołowe do H0. Podpytaj Wojtka.


Na górę
Post: 01 lis 2015, 23:14 
Offline
ZKMK
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 lip 2013, 12:44
Posty: 164
Witaj

Na wstępie mała przygana.
Piszesz, że planujesz, a tu roboty prawie w połowie, kłamczuszek.

Następnie sugestia, autorstwa pierwotnie kol. Uriela, a dotycząca wtedy Moich fotek w wątku o Mojej stacji, ale tu też pasuje:
"Wstawiaj większe zdjęcia ;) Na tych mało widać, więc jedynie mały żal du*ę ściska"

A tera Ci szczerze pozazdroszczę, bowiem zapowiada się przepiękna makieta. Sporo czasu przesiedziałem nad Twoim planem, żeby się poczepiać, a tu klops, niebardzo jest o co. Choć kika dociekliwych pytań miałbym, wpadnij we wtorek. Proszę.
Niestety, nie podzielam entuzjazmu kol. gerHarda, odnośnie potencjalnej modułowości, moim zdaniem warto, i bez problemu można zrobić jako moduł jedynie prostą u dołu.
Obrazek
powody w kółkach
-promienie łuków o półtora prawie metra odległe od minimalnej wg. FREMO wartości 2000 mm
-odstęp między torami potrzebaby zredukować z 60 mm Tillig do 46 mm FREMO i jak zawsze wyszedłby brzydki lejek
-i jeszcze Nosiłbyś na wszystkie imprezy swoje semafory wjazdowe zupełnie niepotrzebnie

A jak zrobisz sobie jako FREMO jedynie prostą u dołu to same plusy:
-prawie nie zmieniasz projektu
-jak zrobisz tam, tak jak planujesz most to cała Polska będzie Cię zapraszała na imprezy, bo mosty są fajne
-a jak zrobisz tunel to wogóle się nie opędzisz, nasz Prezes tak się wpieprzył.

Potencjału Masz na dwa metry szlaku,Tyle co peron 2. Musiałbyś tylko na łukach u dołu dać nieco mniejsze promienie, tak jak jest u góry.
A z drugiej strony, jak się ograniczysz i wstawisz moduł 1m, niechętnie 1.5m, to możesz poprostować sobie te łuki jeszcze troszkę.

ps.
Troszkę Mnie martwią angliki Tiliga, oby niepotrzebnie


Na górę
Post: 02 lis 2015, 4:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 mar 2014, 9:57
Posty: 13
Hej,

Chciałem wstawić większe zdjęcia , ale nie mogę bo albo mi pisze że takich plików nie obsługuje albo że za duży obraz i nie może przekraczać 100 kb chyba. Wstawić tutaj coś to naprawdę jest ciężko .. :(

Dzięki za podpowiedź z tymi łukami na dole. Rzeczywiście to ma sens aby wydłużyć tory proste , będzie lepiej szlak wyglądał.

Nie wiem skąd wziąłeś ;) to że makieta ma być robiona na Tilligach ? Ja planuję makietę robić na roco line 2,1 mm.

Na prawdę bardzo chętnie bym Was odwiedził ale niestety do 22 listopada jest to niemożliwe :(

Pozdrowionka

Andrzej

_________________
H0 Epoka III i IV, chociaz ostatnio i V/VI PKP


Na górę
Post: 02 lis 2015, 10:54 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2009, 13:43
Posty: 1629
Lokalizacja: Dolice
Cytuj:
Hej,

Chciałem wstawić większe zdjęcia , ale nie mogę bo albo mi pisze że takich plików nie obsługuje albo że za duży obraz i nie może przekraczać 100 kb chyba. Wstawić tutaj coś to naprawdę jest ciężko .. :( ...
Ograniczenie w załącznikach jest i będzie aż do momentu zmiany serwera. na nowym serwerze będzie możliwość wstawiania większych załączników, ale tak aby mieściły się na ekranie. Można fotki wysyłać na mejla jak ktoś potrzebuje większy rozmiar ze szczegółami.

_________________
wmac27 - Maciej
Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei
http://www.zkmk.org


Na górę
Post: 02 lis 2015, 16:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 mar 2014, 9:57
Posty: 13
Dzięki Maciej za odpowiedź.

Także jak ktoś chce popatrzyć na plan bez lupy to proszę o maila.

Można dowiedzieć się kiedy jest planowana zmiana serwera ?

W planie jest błąd , "żuraw" jest napisany z bykiem, Sorka za to ;)

Pozdrawiam
Andrzej

_________________
H0 Epoka III i IV, chociaz ostatnio i V/VI PKP


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+02:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl