- Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei -

Forum Internetowe
Dzisiaj jest 19 kwie 2024, 6:50

Strefa czasowa UTC+02:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 09 maja 2019, 1:17 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
W tym roku (poniekąd z powodu 18 urodzin) wybrałem się w kolejową podróż do Francji.
Historia zaczęła się na stacji Berlin Hbf, skąd pociągiem ICE I (14 wagonów + 2 napędowe) wyruszyłem w stronę niemieckiego Karlsruhe.
Obrazek

Pomimo wieku tego składu podróż jest bardzo wygodna, miękkie i szerokie fotele, gniazdka elektryczne, stoliczek i dość szybki Internet. Przy max. 250 km/h jakie skład osiągał na tej trasie jedzie on bardzo płynnie, bez żadnych bujnięć. W składzie oprócz strefy bezprzedziałowej znajdują się także 6-osobowe przedziały. Prawie cały pociąg objęty jest strefą ciszy, której podróżni faktycznie przestrzegają. W porównaniu z naszymi Dartami, czy Flirtami spore wrażenie robi toaleta wielkości połowy standardowego przedziału w TLK.

Godzinka na przesiadkę szybko minęła podczas przeglądania modelarskich nowości w dworcowej księgarni.

Obrazek

Następnym środkiem transportu był TGV II. Między niemieckim Karlsruhe, a francuskim Strasbourgiem pociąg osiąga maksymalną prędkość 250 km/h. TGV ma miększe fotele, lecz mam wrażenie, że przez 2 piętra, wszystko jest nieco mniejsze. Nieco węższe fotele, mniej miejsca pod sufitem i malutkie toalety.


Na górę
Post: 09 maja 2019, 1:27 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Dworzec w Strasbourgu przywitał mnie urokliwym podziemnym przejściem łączącym perony.
Obrazek

Budowla jest dość specyficzna, ponieważ dworzec w pewnym momencie zrobił się zbyt mały dla prężnie rozwijającego się miasta. Nie niszcząc starego budynku dobudowano szklaną kopułę dwukrotnie powiększającą przestrzeń dla pasażerów, co nie zmienia faktu, że w godzinach szczytu jest bardzo tłoczno...

Obrazek

Taki trafił mi się widok z balkonu mojego pokoju jednego z bardziej budżetowych hoteli w okolicy :D
Obrazek

Ciekawostką jest też fakt, że w pociągach TGV bagaże zostawia się na półkach przy wejściu i w środku wagonu, więc na stacjach można za darmo wziąć opaski do opisania bagażu.

Ogólnie stacja wywarła na mnie spore wrażenie architektoniczne, lecz niestety wszystkie tory pokryte są grubą warstwą papieru toaletowego z dodatkami... i po prostu śmierdzi :|


Na górę
Post: 09 maja 2019, 1:33 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Troszkę o pociągach przejeżdżających przed stację:

To chyba taki odpowiednik naszej SM42, wciąż odpalona, wiąż w ruchu, zestawiała składy i zabierała na bocznice te, które kończyły bieg.
Obrazek

To coś na wzór naszej EU/EP07, zazwyczaj ciągnąca równie wiekowe wagony, lecz w środku wyglądają na nowiutkie. Widać, że przeszły głębokie modernizacje.
Obrazek


Na górę
Post: 09 maja 2019, 1:35 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Skład obsługujący połączenia do Paryża, miałem się wybrać, lecz 90 euro w jedną stronę niestety przekroczyło znacznie mój budżet...
Obrazek

Szynobusy obsługujące lokalne połączenia, nie udało mi się zaobserwować, aby jechał w pojedynkę.
Obrazek


Na górę
Post: 09 maja 2019, 1:42 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Przyszedł czas na powrót, więc ponownie TGV II, tym razem do Frankfurtu.
Obrazek

Oglądając zdjęcia dworca w Internecie bardzo zależało mi na jego zwiedzeniu, więc zarezerwowałem sobie 1,5 godziny na przesiadkę i nigdy więcej...
Budynek może i robi wrażenie, ale klimat tam panujący zdecydowanie odpycha. Wszędzie brudno, porozrzucane śmieci, można się potknąć o bezdomnych, o zapachach towarzyszących nie wspominając...

Ostatni już pociąg, czyli ICE III do Berlina Hbf. Do tego momentu jadąc pociągami można było regulować zegarki na stacjach.
Pierwszy raz spotkałem się z człowiekiem, który mył szybę maszynisty każdemu pociągowi, który wjechał na stację.
Obrazek

Obrazek


Na górę
Post: 09 maja 2019, 1:52 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Prędkość maksymalna na tej trasie wynosiła 300 km/h, choć wyżej niż 299 km/h nie udało mi się uchwycić. Jadę spokojnie, a w pewnym momencie pociąg zaczyna nagle hamować. W ułamku sekundy widziałem jak ze stolika zsuwa mi się pełen kubek gorącej kawy chwile wcześniej zakupionej 8 wagonów dalej. Na szczęście nie ściągnąłem plastikowego wieczka i straty były niewielkie.
Po zahamowaniu składu rozległ się komunikat "Sehr geehrte Damen und Herren, ich weiß nicht, was möglicherweise passiert ist, aber ich werde Sie regelmäßig informieren.", czyli w skrócie pani kierownik nie wiedziała o co chodzi. Postaliśmy w polu pół godziny i ruszyliśmy dalej. W aplikacji DB pojawiła się informacja o problemach technicznych ze składem.
Obrazek

Podsumowując: Warto było! :D


Na górę
Post: 09 maja 2019, 8:00 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 10 sty 2018, 21:03
Posty: 281
Lokalizacja: szczecin
Super!!

_________________
QFerki squad -Helenka, Antek, Kasia i Paweł


Na górę
Post: 09 maja 2019, 20:38 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3046
No to młody zaszalałeś. Super wypad.


Na górę
Post: 09 maja 2019, 22:32 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Dzięki chłopaki :)


Na górę
Post: 10 maja 2019, 19:15 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2009, 13:43
Posty: 1629
Lokalizacja: Dolice
Napisz może o przygotowaniach do tej wycieczki, jak kupowałeś bilety, noclegi.
W każdym bądź razie wycieczka super. Mnie się marzy tygodniowa podróż koleją po Szwajcarii.

_________________
wmac27 - Maciej
Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei
http://www.zkmk.org


Na górę
Post: 12 maja 2019, 3:39 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Przed wycieczką trochę poczytałem i popytałem ludzi, w jaki sposób najtaniej kupić bilety.
Okazało się, że najtaniej na stronie przewoźnika (w moim przypadku DB), a bilety na SNCF również udało się kupić na stronie DB.
System różni się nieco od naszego, bo np. obowiązuje tzw. "dynamiczna" cena biletów. Rozbieżność cenowa jest bardzo duża w zależności od obłożenia składu i terminu kupowania.
Drugą różnicą jest to, że ulgi są przydzielane od wieku, a nie jak u nas... W Polsce jeżdżę na legitymacji uczniowskiej i mam 37% zniżki, w Niemczech i Francji byłem taktowany jak dorosły, choć podczas wyjazdu 18 lat jeszcze nie miałem.

Co do noclegów troszkę pomógł Booking, lecz od początku byłem nastawiony na Ibisa, głównie ze względu na lokalizację. Ibis ma chyba 4 marki: Budget, City, Hotel i Styles, wszystkie 4 są w ścisłym centrum Strasbourga, lecz jak gdzieś jadę, to wychodzę z założenia, że celem wycieczki jest zwiedzanie, a nie siedzenie w hotelu.
Wybrałem wersję Budget, czysty pokój, codziennie wymieniane ręczniki, a po powrocie ze śniadania pościelone łóżko i to właśnie o te śniadania chodziło najbardziej. Szwedzki stół i można się najeść tak, że trzymało do wieczora :)
Dodatkowym atutem był także widok z okna pokoju na dworzec :)


Na górę
Post: 13 maja 2019, 19:54 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 05 wrz 2014, 12:50
Posty: 159
Nie no Kacper, naprawdę fajna wycieczka. Tylko nie pisz odpowiednik SM42 czy EU07, a znajdź coś na temat tych lokomotyw w sieci. Jakbyś wrzucił gdzieś więcej zdjęć z chęcią bym obejrzał. W składach TGV miałem okazję posiedzieć tylko jak byłem w Saint Malo na pierwszym kontrakcie. A wycieczki jeszcze nie planowałem.
Jakie koszta tych biletów miałeś? czy każdy bilet kupowałeś na osobny przejazd, czy była jakaś opcja połączonych? Kiedyś czytałem, że na KDP można kupić bilet na 7 dni, na całą Europę, do wykorzystania na podział na dwie podróże (np. 3+4 dni) ale koszt tego jest dosyć wysoki w porównaniu do pojedynczej podróży.
I napisz czy pojechałeś sam czy z kimś z rodziny, bądź jakimś kolegą? Ja w podróże po Polsce jeździłem już jak miałem 15 lat, ale poza nasz kraj to nie miałem nigdy środków.

_________________
Radosław Jawny


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+02:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl